Füzesgyarmat történetében először örülhetünk saját községi képtárnak. Öröm, hogyha alkotó és befogadó elképzelése találkozik. 1996-ban ez történt, amikor Szitás Erzsébet, aki Füzesgyarmatról indult el szép pályáján, megkereste a község polgármesterét, Dr. Szentesi Károlyt azzal, hogy alkotásainak jelentős részét felajánlja szülőfalujának. Egy régi iskolaépület, a Kossuth utcai (volt Illés iskola) átalakításával valósíthattuk meg e nemes elképzelést. Legyünk büszkék arra, hogy ezzel is gazdagabb lett Füzesgyarmat! Az 1996-os esztendő a millecentenárium éve, így dupla jelentőséggel kerül be a Szitás Erzsébet Képtár megnyitása községünk krónikájába. Kívánom, hogy minden gyarmati szívét megérintse ez az esemény, és a művészetkedvelők nagy örömöt találjanak a kiállított képekben!
Szitás Erzsébet 1915. január 14-én született Füzesgyarmaton.
"Anyai őseim, a Kótaiak már akkor itt éltek, amikor a falvak nagyságát kapukkal mérték. A 12 nemzettség 12 kapujából egy a mienk volt. Kóti Dávid és felesége, Gorzás Erzsébet fiai; Zoltán és György részt vettek Rákóczi fejedelem oldalán a törökökkel való harcokban, a sebesült fejedelmet Kolozsvárra vitték. Nemességet és földbirtokokat kaptak tőle.
Apám családja Dévaványáról jött, most is élnek még ott leszármazott rokonok. Apám cipészmesterséget folytatott segédekkel, inasokkal, de a háború után beteg lett és attól fogva az én segítségemre is szükség volt,amit már a művészetemmel is igyekeztem pótolni, ill. az abból származó csekélyke pénzzel." - írja emlékezőjében a festőművész.
1934-től az Iparművészeti Főiskolán tanult textilszakon ösztöndíjasként Molnár Béla vezetésével. 1940-től a Nemzeti Színház jelmeztervezője volt nyugdíjazásáig. Festészetet Domanovszky Endrétől tanult 1947-50-ig. Első kiállítása 1965-ben volt a Műcsarnok rendezésben. A Művészeti Alap aktív tagja 1961 óta. Békés megyében Gyulán, Békéscsabán, Szeghalmon, Gyomán és Füzesgyarmaton volt többször kiállítása az elmúlt évtizedekben. Képeit Amerikától Svédországig szívesen vásárolták. Különösen sok képe került ki Németországba és Svájcba. Második lakóhelyén, Tihanyban éveken keresztül rendezett kiállítást számára az ottani Művelődési Ház. Költő barátja Illés Gyula születésének évfordulójára készült emlékkiállításon 1992-ben több képpel részt vett. 1995. januárjában Budapesten, a Népszínházbeli kiállításán szerepelt sikerrel. Kecskeméten, a református Rágay Gyűjtemény őrzi alkotásainak nagy részét.
Szitás Erzsébet Füzesgyarmatnak ajánlotta fel örök időkre festményeinek, rajzainak, akvarelljeinek másik jelentős részét, valamint személyesen gyűjtött népművészeti és egyéb tárgyait, és művészbarátokkal való kapcsolatának néhány dokumentumát.
Szitás Erzsébet képei különböző technikák alkalmazásával készültek. Akvarelljei csodálatos könnyedséggel, frissen, ezernyi árnyalattal láttatják a természet apró rezdüléseit. Olajképei, attól függően, melyik orszgban készültek, hűen kifejezik a táj és építészete jellemzőit; Svájc hideg kék-fehér hegyeit vagy Erdély aranybarnáit, mohazöldjeit. De a levegős, szeles Balaton pasztelszínei éppoly elragadóak, mint az Alföld rozsdabarnái, földszürkéi, az árnyékos fák mögé bújt kicsi házak, az otthonidézők.
Szitás Erzsébet képei galéria
Képek megtekintéséhez kattintson valamelyik képre!
Iratkozzon fel a HJVK.HU hírlevelére és értesüljön elsőként a programjainkról és híreinkről.
Iratkozzon fel a KÖZÖSSÉGI HÍREK hírlevelére és értesüljön elsőként a programjainkról és híreinkről.
Lépjen velünk kapcsolatba, küldjön üzenetet!
Hungaria, 5525 Füzesgyarmat, Mátyás utca 10.
Telefon/ Fax: +36 66 491 795
hegyesi5525@gmail.com, fgykonyvtar@fuzestv.hu