INTÉZMÉNYI, ÁGAZATI EGYÜTTMŰKÖDÉSEK ELŐSEGÍTÉSE ÉS SZERVEZETFEJLESZTÉSI WORKSHOP
Szeptemberben 3 napos műhelymunkára gyűltek össze a helyi civil szervezetek vezetői, aktív tagjai.
A program keretében – a bemutatott prezentációkon túl - az előadók nagy hangsúlyt fektettek a résztvevők igényeinek, problémáinak, javaslatainak feltárására, az egymástól történő tanulásra. A jelenlévők bemutatkozása során kiderült, hogy kreatív, sokoldalú civil szervezetek, informális közösségek tevékenykednek a városban, amelyek sokat tesznek a helyi társadalom, a település fejlődéséért.
A hiányok megfogalmazása során az alábbiak kaptak nagyobb hangsúlyt:
- település szinten a civil szervezetek, közösségek összefogása, koordinációja nem valósul meg, amelyre a jelenlévők szerint nagy szükség lenne;
- a kommunikáció az önkormányzattal hiányos, nem rendszeres, nincsenek kidolgozott keretek;
- érdektelenség – nehéz helyben a lakosokat a rendezvényeikre mozgósítani;
- az utánpótlás, a fiatalok hiánya – mind a vezetésben, mind a tagok körében megjelenik;
- szükség lenne egy olyan közösségi térre, amelyet elsősorban a civil szervezetek, közösségek használhatnak rendszeresen;
- a belső szervezeti élet fejlesztésére nagyobb figyelmet kellene fordítani, amelyekhez megfelelő módszertan elsajátítása szükséges;
- település szinten általános probléma a fiatalok mozgósítása, szabadidős tevékenységének figyelemmel kísérése, számukra speciális, az életkorhoz kapcsolódó programok biztosítása;
A résztvevők a fenti témaköröket körbejárva csoportos, és egyéni munka révén válaszoltak az alábbi kérdésekre: „Mitől hatékony egy közösség tevékenysége?”, „Mennyire befolyásolja a személyiség helyzete, a vezető szerepe a szervezeti munkát?”, „Engem mi motivál egy civil szervezethez történő kapcsolódáshoz?”, „Mit ad nekem a szervezeti tagság?” „Hogyan, milyen módszerekkel tudom a helyben élő lakosokat aktivizálni, az érdektelenséget megtörni?”
A workshop időtartama alatt a jelenlévők elindították a füzesgyarmati városi szintű civil együttműködés tartalmi, módszertani és formai kereteinek kidolgozását. Az előadások révén tájékozódtak a gyakorlatban már jól működő, informális civil kerekasztalok (Végegyháza, Nagybánhegyes…) tevékenységéről, a proHáló országos civil hálózat működési alapelveiről. Megismerték a megyében jogilag bejegyzett civil szövetségek, egyesületek megalakulásának körülményeit. (Békéscsaba, Békés)
A program keretében az előadók tájékoztatót tartottak az önkéntes törvényről, az önkéntesek fogadásának lehetőségeiről. Bemutatatták a legújabb – civileket segítő – honlapokat, országos szervezeteket, valamint a közösség tervezés módszereit.
Az utolsó napon a résztvevők a füzesgyarmaton létrehozni kívánt CIVIL KEREKASZTAL lehetőségeit járták körül. A nap során összeállították a meghívót és a részvételre invitáló szöveget.
Az elhangzott hasznos információkról írásos tájékoztatót is kaptak a hallgatók.
A workshop szakmai vezetője: Pocsajiné Fábián Magdolna
művelődésszociológus, népművelő volt.
Főbb tevékenységei, feladatkörei: civil szektor fejlesztése, közművelődésben dolgozók képzése, település-feltárás, szakértői munka a megye területén; a Megyei Civil Szolgáltató Központ működtetése, közösségfejlesztés a megye hátrányos helyezetű kistérségeiben, településein. Kistérségi együttműködést elősegítő hálózai programok indítása, működtetése.
A Civil Kerekasztal alakuló megbeszélése 2021.10.07-én 17.30-tól kerül megrendezésre a Közösségi Központban.
A programlól
IDE kattintva találhat képeket!